Dnes již nezjistíme, kde se tento lahodný nápoj poprvé objevil na našem území. Odborníci se však shodují na tom, že pivo vzniklo souhrou šťastných náhod, nikoli záměrem. Znalost výroby zkvašeného obilného nápoje mnozí přisuzují mladší době kamenné. Zkvašený nápoj patrně vznikl díky dešťové vodě, která se dostala do nádoby s obilninami. Někteří badatelé dokonce spekulují, že pivo vzniklo dříve než chleba.
Všechny prameny, zabývající se výrobou piva naznačují, že pivo vyráběly především ženy. Teprve s nástupem pivovarů, které známe již jako technické pivovary, začali pivo více vyrábět muži.
Pivo je dar od boha.
Ve starověkém Egyptě tvořili pivo, chléb, cibule a česnek základ tehdejšího jídelníčku. Podle Egypťanů, a já si to také myslím, vynalezli pivo bohové. Konkrétně nejvyšší bůh slunce Re má údajně na vynálezu piva největší zásluhy.
O Keltech se traduje, že do piva dávali zdraví škodlivé látky, jako je například strychnin, opium, apod. Patrně měli zálibu ve výrobě pořádných lomcováků. Mezi nejnáruživější pijáky piva patří staří Germáni. Pivo pili při všech příležitostech a vznik piva připisovali (jak jinak) bohu. V tomto případě se jednalo o boha Wodanovi.
Slovanské kmeny v hojné míře připravovaly nejrůznější varianty piva z ječmene, ovsa a pšenice. První dochucování tohoto moku chmelem se připisuje právě Slovanům.
První zpráva o výrobě piva pochází z roku 993. Zpráva informuje o výrobě piva a vína benediktýny Břevnovského kláštera. Velká obliba pití piva u našich předků vedla k opilství, které se snaží potírat zákon z roku 1039. Zákon zmiňuje tresty pro hospodské, kteří přechovávají opilce.
Nezbývá než konstatovat, že zlatavý mok je s námi téměř od nepaměti a my si v dnešní době můžeme vychutnat nejrůznější dárková balení piva. Česká, kvalitní piva, která vás pohladí na jazyku i na duši.